Skip to content Skip to footer

Obsesīvi kompulsīvie traucējumi (OKT)

Kas ir obsesīvi kompulsīvie traucējumi?

Jebkurš no cilvēkiem kādreiz kaut ko pārbauda. Piemēram, nereti nav pārliecības par to, vai durvis tika aizslēgtas, reizēm atgriežamies, lai pārbaudītu gludekli – izslēgts vai neizslēgts. Tāpat reizēm veicam kādas citas darbības pēc sev vien zināma pamatojuma, piemēram, izvairāmies no skaitļa 13, somu sakārtojam sev vien zināmā kārtībā.

Obsesīvi kompulsīvie traucējumi (OKT) ir viens no trauksmes traucējumu veidiem.

Cilvēki, kuri cieš no obsesīvi kompulsīviem traucējumiem izjūt uzmācīgas domas un veic kādas darbības/ rituālus, kas atkārtojas atkal un atkal, kļūstot arvien izteiktāki un noturīgāki. Šīs domas un rituāli kļūst par nozīmīgu ikdienas sastāvdaļu.

  • Biežas un uzmācīgas domas sauc par obsesijām.
  • Savukārt, darbības, kuras ir tieksme izpildīt atkal un atkal – tās sauc par kompulsijām.

Veidojas tāds kā apburtais loks, – uzmācīgas domas, savienojumā ar lielu trauksmes sajūtu, tiek slāpētas ar kādām konkrētām darbībām. Piemēram, diena būs neveiksmīga, ja mēteli aizpogāšu ar trīs pogām, veiksmīga, ja ar četrām.

Visbiežāk šīm darbībām/ rituāliem nav tikpat kā nekāda loģiska pamatojuma, tomēr cilvēki, kuri cieš no OKT, nespēj no tiem viegli atteikties, pat ja saskata šo darbību absurdumu.

Biežāk sastopamās OKT kategorijas:

  • Bailes no mikrobiem, slimībām, netīrības. Cilvēki, kuri izjūt šāda veida bailes, regulāri, noteiktu reižu skaitu mazgā rokas, lieto dezinficējošos līdzekļus, neiziet no mājas, ja tie nav paņemti līdzi, pēc sarokošanās dezinficē rokas, nepieskaras durvju rokturiem, lūdz citus cilvēkus dezinficēt rokas, nekad neapmeklē labierīcības ārpus mājas, ceļojumos ņem līdzi savu gultas veļu, tualetes podu, utml.
  • Pārbaudītāji. Šajā gadījumā cilvēks atkārtoti pārbauda kādas lietas, jo cieš no bailēm par kādu apdraudējumu, ja netiks ievērotas konkrētas pārbaudes. Reizēm darbībām ir loģisks izskaidrojums, reizēm tāda nemaz nav. OKT gadījumā, šāda veida lietu pārbaudīšana ir ļoti, ļoti izteikta, bieža un saistīta ar uzmācīgām domām. Piemēram , vai durvis ir aizslēgtas, pārbaude var notikt vairākas reizes (lai aizsargātos no uzbrucēja, zagļa) , vai logs atstāts vēdināšanas režīmā, arī pārbaudot vairākas reizes (bailes saslimt), vai gaisma ir izslēgta, pārbaudot to vairākas reizes, ja nu gaisma ir ieslēgusies atpakaļ, utml.
  • Cilvēki, kuri izteikti šaubās vai izjūt milzīgas bažas. Šajā gadījumā tiek pārdzīvotas izteiktas uzmācīgas bailes kaut ko izdarīt nepareizi, par ko varētu tikt sodīti. Piemēram, nopirkt pārtiku (ja nu kādam tas nepatiks, ja nu nebūs pareizā, ja nu no šīs pārtikas varētu saindēties…), apģērbties (ja nu tas nav pieņemami, ja nu šī nav īstā/pareizā krāsa), neievērot kādu bērnībā/jaunībā iegūtu pieredzi (ja nu notiek kaut kas slikts,… ja neapmeklēšu baznīcu, …ja pateikšu vārdu „velns”, …ja nepamanīšu kaimiņu un viņu nepasveicināšu), utml.
  • Cilvēki, kuri ievēro kārtību, simetriju, skaitu, krāsu, utml. Šajā gadījumā ikdiena tiek pakārtota kādu lietu kārtībai. Piemēram, krūzītēm jābūt sakārtotām 45% grādu leņķī, nedrīkst apmeklēt iestādes, kuru adresē ir, piemēram, skaitlis 4, nedrīkst kāpt uz trotuāra līnijām, drīkst ēst tikai, piemēram, sarkanas krāsas ēdienu, ielu drīkst šķērsot tikai tad, kad garām pabraukušas, piemēram, 5 vieglās mašīnas/ 3 tumšas mašīnas, utml.
  • Lietu krājēji, vācēji. Šajā gadījumā cilvēks spēj uzkrāt kādas lietas milzīgos daudzumos, baidoties, ka notiks kaut kas slikts, ja no šīm lietām būs jāatbrīvojas. Dažos gadījumos tiek krātas kādas konkrētas lietas vai lietu grupas. Piemēram, mīkstās rotaļlietas, lelles, kārbiņas, ēdiens, utml. Nereti tiek uzkrāts viss, arī nederīgas, bojātas, ārā metamas lietas, tiek iegādāts viss, ko pārdod kā akcijas preces, TV veikalā redzēto, utml. Rezultātā šo lietu ir tik daudz, ka būtiski tiek apgrūtināta ikdiena, piemēram, kāda telpa vairs nav apdzīvojama, jo tā ir aizpildīta ar kādām lietām.

Svarīgi! Ja izjūti uzmācīgas domas vai tieksmi veikt kādu darbību, tas nenozīmē, ka viennozīmīgi ciet no obsesīvi-kompulsīvajiem traucējumiem! Ciešot no OKT, uzmācīgās domas (obsesijas) un darbības (kompulsijas) rada milzīgu stresu, aizņem daudz no ikdienas laika, būtiski traucē saskarsmi ar citiem cilvēkiem.

Ir vesela virkne ar dažādiem ticējumiem, kurus cilvēki ievēro vai vismaz bažīgi pret tiem izturas. Piemēram, izvairīšanās no skaitļa 13, apstāšanās, ja ceļu šķērso melns kaķis, pieņēmums, ka naudu nedrīkst dot rokās, somu nedrīkst likt uz grīdas, utml. Tie nav obsesīvi kompulsīvie traucējumi, bet ar dažādiem ticējumiem (māņticību) saistītās reakcijas!

Tāpat, – tie nav obsesīvi kompulsīvie traucējumi, ja kāds cilvēks 10 gadus no rītiem izdzer tasi tējas, regulāri sakārto savu darba galdu, brīvdienās brauc makšķerēt, utml.

Obsesīvi kompulsīvo traucējumu simptomi

1. OKT – uzmācīgās domas (obsesijas):

  • Bailes inficēties ar baktērijām/ mikrobiem/slimībām vai netīrumiem vai inficēt citus. Bailes nodarīt kādu kaitējumu sev vai citiem. Piemēram, iegriezt ar nazi sev vai citiem, uzbraukt ar auto kādam, izmest bērnu pa logu, nogrūst kādu pa trepēm, utml.
  • Uzmācīgas seksuālās fantāzijas vai uzmācīgas domas par vardarbību. Piemēram, lekcijā uzmācīgas seksuālās fantāzijas par augstskolas pasniedzēju, kaut arī šis cilvēks nešķiet pievilcīgs, nav romantisku jūtu.
  • Pārmērīga koncentrēšanās uz reliģiju vai kādiem morāles un ētikas jautājumiem.
  • Bailes pazaudēt vai neiegūt kādas lietas. Piemēram, uzmācīga doma, ka jāiegādājas kāds konkrēts apģērbs, lai arī pēc tā nav vajadzības.
  • Uzmācīgas domas par kārtību un simetriju – konkrētām lietām jābūt sakārtotām noteiktā kārtībā.
  • Pārmērīga māņticība – uzmācīgas domas un uzmācīga uzmanību uz kaut ko, kas šķiet pareizi vai nepareizi.

2. OKT – nepārvaramas darbības, rituāli (kompulsijas):

  • Pārmērīga, atkārtota vai konkrētu reižu skaita noteikta lietu pārbaudīšana (durvju slēdzenes, gaisma telpā, dažādas ierīces).
  • Atkārtota pārbaudīšana vai ar tuviniekiem, mājdzīvniekiem viss ir kārtībā.
  • Nepārvarami/nekontrolējami dažādi paņēmieni, lai mazinātu trauksmi. Parasti tie ir saistīti ar uzmācīgām domām. Piemēram, skaitīšana līdz kādam skaitlim, specifiskas darbības (piem, 6x uzsist ar pirkstiem pa galdu), dažādu vārdu atkārtošana vai citas darbības bez loģiska izskaidrojuma. Šo darbību veikšana uz īsu brīdi mazina trauksmi.
  • Ilgstoša un rūpīga mājas kārtošana. Piemēram, ģenerāltīrīšana 3x nedēļā, istabu mazgāšana no rīta un vakarā, katru dienu.
  • Kādu darbību veikšana specifiskā veidā, vēlme ievērot kādu specifisku kārtību. Piemēram, pirkumi tiek veikti tikai internetā, veikalā tas nav iespējams, jo tā „nav pareizi”.
  • Pārmērīgas reliģiskās lūgšanas, citas ar reliģiju saistītās darbības.
  • Lietu uzkrāšana, tajā skaitā nederīgu un bojātu lietu krāšana.

Kādas pazīmes liecina par OKT?

  • Atkārtotas, uzmācīgas domas, nepārvarama tieksme veikt kādas darbības.
  • Kādi rituāli tiek veikti biežāk un ilgāk.
  • Ir ļoti grūti vai neiespējami kontrolēt/ novērst uzmācīgās domas, grūti vai neiespējami kontrolēt/mainīt kādas darbības.
  • Veicot kādas darbības/rituālus, tikai īslaicīgi ir atvieglojums un miers, pēc kāda laika ir vajadzība visu atkārtot.
  • Vismaz viena stunda dienā tiek veltīta uzmācīgām domām vai uzmācīgām darbībām.

Svarīgi! Nereti cilvēks var ciest tikai no uzmācīgām domām! Tomēr uz kompulsijām ir attiecināma cīņa ar šīm domām (no uzmācīgajām domām izrietošās citas domas), piemēram, es nedrīkstu tā domāt…, man jādomā pozitīvi…, es skaitīšu līdz 100, varbūt, tas palīdzēs…

Kad un kuram var izpausties OKT?

Daudziem cilvēkiem OKT sākas agrā bērnībā vai pusaudžu gados, tomēr arī pieaugušā vecumā var atklāties šīs traucējums. Dzīves laikā, obsesīvi kompulsīvie traucējumi var mainīties – kļūt izteiktāki, pēc laika vājāki, tie var atkārtoties kādos noteiktos dzīves posmos, tie var mainīt savas izpausmes.

Izpētīts, ka no OKT cieš 2-3% cilvēku, reizēm tie tiek pārnesti no paaudzes uz paaudzi (vairāk saistībā ar pieredzi, nevis ģenētisku pārmantojamību).

Izplatība sieviešu un vīriešu vidū ir aptuveni vienāda, iespējams, sievietes no OKT cieš biežāk.

OKT gadījumā savādāk darbojas smadzenes, piemēram, ir paaugstināta smadzeņu amigdalas daļas aktivitāte, – tā vada emocijas. OKT gadījumā tas liek veidot asociācijas/ saskatīt briesmas, kur to nemaz nav. Tieši tas izskaidro OKT neizskaidrojamo būtību – cilvēks var saprast, ka vairākkārtēja durvju pārbaudīšana viņu nepasargās no zagļiem, bet nespēj šai uzmācīgajai domai un kompulsīvajai darbībai pretoties.

Svarīgi! OKT neatspoguļo cilvēka raksturu, personību, – tas ir trauksmes traucējums, kurš jāmazina!

OKT un citi traucējumi

Ja cilvēks laicīgi nesaņem palīdzību, tad OKT var kombinēties ar citiem traucējumiem. Visbiežāk ar:

  • depresiju,
  • alkohola lietošanu,
  • sociālo trauksmi,
  • panikas lēkmēm,
  • specifiskām fobijām,
  • ēšanas traucējumiem.

Obsesīvi kompulsīvie traucējumi un kognitīvi biheiviorālā terapija

Viena no efektīvākajām OKT simptomu kontrolēšanas/mazināšanas metodēm ir kognitīvi biheiviorālā terapija. Nereti psihoterapija jāapvieno ar medikamentu lietošanu. Atsevišķos gadījumos ārstēšana notiek tikai ar medikamentiem.

Kognitīvi biheiviorālā terapijas pamatmetodes OKT ārstēšanā:

  • Pieradināšana (exposure) – saskaršanās ar bailēm (uzmācīgām domām un darbībām) drošā vidē. Pieradināšana būtiski mazina trauksmi!

Parasti lieto divu veidu paņēmienus – pakāpeniska pieradināšana reālajā vidē un pieradināšana izmantojot iztēli.

  • Reakciju (kompulsiju) kavēšana/ aizturēšana – mēģinājums neveikt rituālo darbību, sākotnēji to tikai atliekot. Tā iespējams pārliecināties, ka ne vienmēr jāveic kādi rituāli, lai mazinātu trauksmi, kontrolētu uzmācīgās domas.
  • Kognitīvā terapija (sevis izzināšana). Lielākā nozīme tiek pievērsta tam, kā cilvēks, kurš cieš no OKT, novērtē savas domas. Cilvēkam ir pārliecība, ka šīs negatīvās, nepatīkamās domas ir jākontrolē, tām tiek piešķirta milzīga nozīme! Cīņā ar uzmācīgajām domām seko tieksme veikt kādas darbības, uz brīdi mazinot šīs domas.

Ja cilvēks izjūt tikai uzmācīgas domas, – tām neseko darbību veikšana, tad lielākoties milzīgu diskomfortu rada apziņa, ka prātā notiek kaut kas nekontrolējams, nereti pretējs (apdraudošs, neizskaidrojams) cilvēka pieredzei un vērtībām. Domas neapturami turpina “‘malties”‘ pa galvu, sākot ar to, piemēram, …ja nu es nodaru kādam pāri, turpinot ar …tā domāt nav normāli, …es nespēju apturēt savas domas.

Viens no galvenajiem kognitīvās terapijas mērķiem ir palīdzēt cilvēkam iemācīties mainīt domu pārspīlēto novērtējumu un pārmērīgo atbildības sajūtu.
Kognitīvi biheiviorālā terapija māca arī apgūt alternatīvus un veselīgākus reaģēšanas veidus.

Kā vari palīdzēt, ja tavs tuvinieks cieš no OKT?

  • Izvairies kritizēt, nosodīt vai izteikt negatīvus komentārus. Mierīga, labvēlīga attieksme var uzlabot ārstēšanās efektivitāti. Koncentrējieties uz pozitīvo un to, kas cilvēkam izdodas.
  • Neapsaukājiet un neizsmejiet! Nelieciet pārtraukt kādu rituālu veikšanu! Cilvēki, kuri cieš no OKT to nevar tā vienkārši pārtraukt, radītā trauksme situāciju tikai pasliktinās. Atcerieties, ka OKT ir trauksmes traucējums, nevis jūsu tuvinieka rakstura īpašības, spītība vai izglītības trūkums.
  • Esiet tik laipni un pacietīgi, cik vien iespējams. Katrs cilvēks OKT pārvar savā tempā. Uzslavējiet jebkuru izdošanos, jebkuru mēģinājumu, pat, ja tas ir neveiksmīgs.
  • Neatbalstiet, neiesaistieties rituālu veikšanā. Atbalstiet tuvinieku, nevis viņa rituālus.
  • Vienojieties ar tuvinieku, lai viņa OKT neizjauc ģimeni, attiecības. Apvienojieties un nolemiet par kopīgu sadarbību, kas varētu palīdzēt OKT simptomu mazināšanā. Veidojiet un saglabājiet mierīgu vidi, tas mazinātu stresu gan cilvēkam, kurš cieš no OKT, gan atbalsta personām.
  • Runājiet pozitīvi, tieši un skaidri. Komunikācija ir ļoti svarīga, lai jūs varētu vienoties par atbalstu.
  • Nebaidieties atklāt kādas situācijas komisko pusi, jokojiet! Ja cilvēks ar OKT saskata kādu rituālu komisko vai absurdo pusi, tas ļaut viņam distancēties no traucējuma. Protams, situācijas tikai tad ir smieklīgas, ja pats cilvēks ar OKT to saskata kā uzjautrinošu. Esiet vērīgi un neaizvainojiet!

Ogre, Brīvības ielā 21,
2. stāvā pa labi

© 2024 lailakalnina.lv Visas tiesības aizsargātas. Jebkāda veida satura pārpublicēšana bez rakstiskas atļaujas stingri aizliegta.