Smilšu spēļu terapija

  • Smilšu spēļu terapijas konsultāciju vietu skaits ir  ierobežots
  • Strādājot ar bērniem, smilšu terapiju izmantoju kā papildus metodi, lai palīdzētu mazināt:
 -- trauksmi (arī bailīgas uzmācīgas domas, nakts murgus, fobijas,utml.)
 -- pārlieku jūtīgumu, bailes
 -- nomāktību
 -- zemu pašvērtējumu
 -- tikus, neirozes (nagu graušana, vēdera izejas problēmas, u.c.)
 -- miega traucējumus
 -- traumatisku pārdzīvojumu sekas (tuvinieka nāve, dzīvnieka nāve, notikumi, kas saistīti ar spēcīgu pārdzīvojumu, utml.)
  • Nestrādāju ar mācīšanās traucējumiem, uzvedības traucējumiem, hiperaktivitāti un dažādu atkarību (apreibinošas vielas, azartspēles, mobilās ierīces) problēmjautājumiem.

Ja psiholoģiskās konsultēšanas vai psihoterapijas laikā tiek izmantota smilšu spēļu terapija, tad telpā atrodas divas noteikta izmēra smilšu kastes, no kurām viena ir pildīta ar sausām smiltīm, otra – ar mitrām vai paredzēta smilšu mitrināšanai. Līdzās plauktos atrodas daudz un dažādas nelielas figūriņas (viss, kas atrodas ap cilvēku ikdienā), dažādi dabas materiāli, kā arī mītiski tēli, pasaku varoņi. Smilšu bildes veidošana notiek klusumā, lai klients varētu „sarunāties” tikai pats ar sevi, ieklausīties sevī un sajūtas iemiesot kādos tēlos. Tad, kad bilde ir gatava var mēģināt simbolu valodu pārvērst vārdos.

Smilšu spēļu terapijas specifika ir tā, ka simboliskā veidā, izmantojot tēlus, iespējams paust emocijas, izdzīvot pārdzīvojumus un atveseļoties. Tā ir domāšana ar tēlu palīdzību. Ne visiem cilvēkiem ir viegli paust savas jūtas vārdos, šādos gadījumos palīdz vārdu pārvēršana simbolos. Nav iespējams izveidot „nepareizu” bildi, viss veidotais vienmēr ir pareizs, jo atspoguļo cilvēka sajūtu un priekšstatu pasauli. Nereti cilvēki (gan pieaugušie, vēl jo vairāk bērni) nespēj problēmu izteikt vārdos un tam var būt dažādi iemesli – bailes, kauns, nevēlēšanās vai grūtību neapzināšanās vispār. Smilšu terapija ļauj izpausties apslēptajai informācijai, apzināties kādu darbību, iemācīties kontrolēt to.

Maldīgs ir priekšstats, ka smilšu spēļu terapija ir domāta tikai bērniem. Šo metodi var izmantot gan mazi bērni, gan pusaudži, gan arī pieaugušie.

Bērna vecums, no kura  varētu izmantot smilšu spēļu terapiju ir aptuveni  4- 5 gadi, tomēr katrā gadījumā to izvērtē individuāli.


Smilšu spēļu terapija var palīdzēt arī cilvēkiem, kuri pārcietuši vardarbību, jo tā dod iespēju izpaust pārdzīvojumus neverbāli. Vardarbības gadījumā cilvēka spēja jūtas izteikt vārdos bieži ir bloķēta vai apgrūtināta.

Svarīgi: pirms smilšu terapijas uzsākšanas ieteicams apmeklēt ārstu, lai precizētu somatisko izpausmju cēloni. Piemēram, ja bērns grauž nagus, stostās vai bērnam ir tiki, sākotnēji ieteicams apmeklēt ģimenes ārstu vai neirologu.

Samaksa par vienu smilšu spēļu terapijas sesiju bērnam -  30 - 35 €

  • Neierodoties uz konsultāciju, vai mainot laiku vēlāk nekā 24 stundas pirms plānotās konsultācijas, jāsedz pilna maksa par plānoto (neapmeklēto) konsultāciju.